מקהלת הנשים "נוה שיר" השתתפה בפסטיבל מקהלות בינלאומי בברצלונה בחודש יולי 2014.

 

מדי שנה מתקיים בברצלונה פסטיבל בינלאומי של מקהלות, אליו מגיעות מקהלות שונות מכל רחבי העולם. השנה השתתפה בפסטיבל מקהלת הנשים "נוה שיר", בניצוחה של ענת-דור מרגלית, הפועלת במסגרת מינהל התרבות בעיריית פתח-תקוה.

                          

במסגרת הפסטיבל, שארך 6 ימים, התקיימו שלוש סדנאות, בניצוחם של מנצחי מקהלות ידועי שם. מקהלת "נוה שיר" השתתפה בסדנה שעסקה בשירה ובתנועה. בסיום הסדנאות התקיים קונצרט באולם המרהיב של "היכל המוסיקה הקטלאנית", ומשתתפי כל סדנה ביצעו את היצירות שלמדו.  

 

במהלך השהות בברצלונה ובסביבתה הופיעה "נוה שיר" בכנסיית ה"סגרדה פמיליה", בקבלת פנים באולם העירייה המפואר, בכנסייה הענקית הניצבת על רכס ה"מונסראט", ובמספר מקומות נוספים. חלק מההופעות נערכו א-קאפלה (ללא ליווי מוסיקאלי), ואת חלקן ליוותה בנגינתה הפסנתרנית שירלי שלו. בכל ההופעות שולבו יצירות ושירים בעברית וגם בשפות אחרות, מתוך הרפרטואר העשיר של המקהלה. בכל מקום התקבלה המקהלה בחום רב וזכתה לאהדה רבה מצד הקהל המגוון שבא להקשיב לשירתה.

 

אמנם, הידיעות שהגיעו מהארץ יצרו מתח ודאגה למשפחות ולחברים, אך גם בשעות הקשות היה חשוב להופיע כמקהלה ישראלית ולהציג בחו"ל את פניה היפות של המדינה. על רקע המתיחות, ניתן להבין את התגובות למשמע שיר כמו "ירושלים של זהב", שריגש רבים בקהל, לעיתים עד דמעות.

 

הסדנה המוסיקלית, ההופעות המרגשות, השהות בברצלונה המופלאה והטיול הקצר שהשלים את המסע יצרו חווייה אינטנסיבית ויוצאת דופן, שהותירה טעם של "עוד". 

 

מקהלת הילדים "נוה שיר", חלוצת מקהלות הילדים והנוער בישראל, הוקמה בפ"ת בשנת 1961 על ידי המורה למוסיקה והמנצח נתן מרגלית ז"ל. המקהלה הפכה לנושאת הדגל בתחום שירת הילדים האמנותית בישראל, השתתפה בקונצרטים רבים לשירת א-קפלה וביצעה יצירות עם תזמורות רבות וביניהן התזמורת הפילהרמונית והתזמורת הסימפונית של רשות השידור.

מקהלת הילדים "נוה שיר" ייצגה את ישראל בפסטיבלים בינלאומיים בווינה, גרמניה, שבדיה ודנמרק וזכתה לפרסים יוקרתיים.
 

כמו כן נטלה חלק באירועים ממלכתיים רבים כמו טקס הענקת "פרס ישראל", טקסי יום הזיכרון ביד ושם, אירועים בבית הנשיא ובמוסדות אקדמיים וכן השתתפה בקונצרטים מיוחדים עם מקהלות אורחות מחו"ל ובכנסי הזמריה.

 

סיפורו של נתן מרגלית ומקהלת נוה שיר

תכנית הטלוויזיה "החתול שמיל" משנת 1981, משירי נעמי שמר, בהשתתפות נוה שיר

האזינו לתקליט - נוה שיר... ועוד שיר

 

קטעי עיתונות ועוד

 

נתן מרגלית

המייסד והמנצח הראשון של המקהלה העירונית "נוה שיר". בוגר המדרשה למוסיקה בתל אביב ובוגר אוניברסיטת "בר אילן" במוסיקולוגיה. למד ניצוח אצל מנצחים שונים וביניהם גארי ברתיני. מראשוני מקהלת "רינת" בה שר שנים רבות.

נתן מרגלית עלה לארץ ב-1948 ומאז עסק בהוראת המוסיקה בבתי ספר תוך שימת דגש מיוחד על פיתוח שירת המקהלה  וקידום מקהלות הנוער בארץ. במשך שנתיים ניצח על מקהלות בדרום אמריקה והופיע בסיורי קונצרטים ביבשת זו. בשנים האחרונות לחייו שימש כמפקח על החינוך המוסיקלי במחוז המרכז במשרד החינוך והתרבות.​

 

בוגרות נוה שיר בערב לזכרו של נתן מרגלית, מאי 2006

ניצוח וניהול מוסיקלי: ענת דור

ירושלים של זהב - נעמי שמר

בהמשך - ענת דור נושאת דברים לזכר דודה, נתן מרגלית ז"ל

מה שיש לי לומר לך
סולנית: שרה טננבאום-נאור

I Feel Pretty, Swing Low

סולנית: יעל זביב פלשנר

חניתה - מתוך האופרה "דן השומר", מ. לברי

לביצוע מקהלת הילדים

לחצו על התמונות להגדלה

מקהלת הילדים נוה שיר באתר זמרשת מקהלת הילדים נוה שיר באתר המלחינה ציפי פליישר